Go-Up x Mocí mermo v opozici

Je to takový už asi český zvyk. Mocí mermo oponovat, i když zastáváte podobný neřkuli stejný názor, jen jste jej jinak formulovali.

Je to vidět kolem toho, co se děje na brněnských Vinohradech kolem areálu Go-Up. Opozice chřestí zbraněmi, zatímco sama nepřichází s rozumnými řešeními a navíc používá proti radnici právní stanoviska, která postup radnice de facto obhajují.

Předem podotýkám, že je mi cizí právnické ptydepe, ale pokud jedna strana tvrdí, (parafrázuji) že „nelze nakoupit samostatnou projektovou dokumentaci a nepoužít ji, navíc je třeba to odůvodnit“ a druhá strana se ohání právním rozborem, který říká „lze nakoupit projektovou dokumentaci, ale je třeba ji použít, nahradit či jiným zájmem odůvodnit její nepoužití a tento zájem doložit“, pak v daných vyjádřeních nevidím přímý rozpor. Pouze jinak formulované totéž.

Zdejší opozice je tak mocí mermo v opozici, aniž by zastávala na řešení opoziční názor. Zastává vlastně stejný názor na odkup, jaký zastává radnice. To, že je názor radnice správný, svědčí mj. to, že na radnicí navržený postup MMB přistoupil a nekupuje dokumentaci jen tak samu o sobě.

Mimochodem kupovat opravdu dostatečně neopodstatněně něco, co nemá žádnou hodnotu (projektovou dokumentaci), je protiprávní a je otázkou, proč tento přístup MMB zvolil. Radnice by se tak totiž nechovala jako řádný hospodář a byla by vystavena možným právním konsekvencím.

Tímto se ale konečně Go-Up pomalu chýlí ke svému konci. Snad.

Než shrnu, co se kolem Go-Up dělo v minulosti, rád bych zde rozšířil můj návrh z června 2020, který jsem na zastupitelstvu jako první vznesl – Daný prostor, nyní odkupovaný za 30 milionů, by měl mít širšího využití tak, aby sloužil nejen občanům brněnských Vinohrad. Jde totiž o peníze všech obyvatel Brna. Jako vhodný se tedy jeví volnočasový areál, který bude kombinovat sportovní vyžití s relaxačními zónami. Vzhledem k počátečnímu nákladu 30 milionů by bylo vhodné tento prostor také kvalitně zpracovat, tj. vypsat na konkrétní podobu veřejnou soutěž a dle ní postupovat. Přestože nejsem zastáncem stavby tréninkových hokejových hal pod lokalitou Go-Up, tak se mimo jiné nabízí synergie této plánované výstavby se školou na Čejkovické a právě post-Go-Up areálem. S tím by měla zároveň proběhnout i revize fungování baru Teniska tak, aby odpovídal nové klientele, jež by do areálu chodila – pro rodiny s dětmi nenabízet pivo čtvrté cenové, ale kvalitní limonády, kvalitní kávu a dobře, nějaké to lokální pivo třeba z mikropivovaru. Byla by škoda tento pozemek zastavět parkovištěm či úzce profilovaným sportovištěm vhodným pouze pro niku sportovců.

A jak tedy ke všemu vlastně došlo? Proč platíme 30 milionů? Vlivný politik vinohradské ČSSD, tehdejší místostarosta a jednatel Tělovýchovné jednoty Vinohrady Brno se rozhodl zřídit na pozemcích vedle Tenisky, které v devadesátých letech za symbolických podmínek obdržela TJ Vinohrady pro provozování sportu, přetlakové sportovní haly. K tomu ale v daném místě chybí přípojka plynu (který kvůli kolektorům Vinohrady jen míjí a vine se po jejich okraji). Rozhodl se tedy pozemek prodat developerovi. Ten na daných pozemcích (zlé jazyky tvrdí, že je to jeho zvykem) ohnul územní plán ku prospěchu svému a naplánoval projekt apartmánového domu. Zda by šlo o hotel nebo prodej / pronájem bytů, již nezjistíme. Oficiálně mělo jít o hotel, byť tomu dispozice úplně neodpovídaly.

Tento developer využil možnosti pohovořit s vedením radnice (také tak občas činím) a konzultoval některá přání. Dozvěděl se, co vše radnice na daném místě plánovala a tyto prvky se snažil do projektu zahrnout, aby to vypadalo, že je to na přání radnice. Bylo? Nebylo? To je jaksi tvrzení proti tvrzení. Radnice říká, že jen sdělovali plány, developer, že konzultoval, co má postavit.

Vše se posouvalo vpřed a na stavební úřad chodily první dokumenty ohledně plánů této výstavby a jednou z dotčených stran byla i radnice, proto ji stavební úřad oslovil, aby se vyjádřila. Ta bohužel vyčkávala v pozici mrtvého brouka.

Mezitím se informace o prodeji pozemku nyní již bývalým místostarostou prosákla ven. (Mimojiné je dobré se zaměřit, s kým tento bývalý místostarosta v roce 2018 kandidoval na jedné kandidátce. Tomu se říká chucpe.) Začalo se tedy vše řešit, což vedlo v mimořádné únorové zastupitelstvo v roce 2020.

Od té doby opozice s řešením nepřišla. Žel ale ani radnice. To je trochu na pováženou, když např. s návrhem na veřejnou soutěž musím přijít já, zástupce z veřejnosti. S takovým počtem místostarostů, radních a i zastupitelů v koalici i opozici, by jeden čekal aspoň nějakou aktivitu. Dočkali jsme se ale několika dlouhých výletů do minulosti, neustálého opakování řečeného, fabulací a misinterpretací. Ano, radnice k tomu dávala solidní živnou půdu, ale nelze názor pokládat za fakt.

Celou dobu se jednalo o odkupu pozemků. Z ničeho nic ale vzešel od města požadavek, že se koupí zvlášť projektová dokumentace vinohradskou radnicí a pozemek městem Brnem. O tom ale bylo psáno výše. Nakonec Brno odkupuje pozemek jako celek. Z 15 milionů, které za toto obdržela společnost bývalého místostarosty, se přes 24 milionů v 2020 stalo (snad) konečných 30 milionů, z nichž tedy 12 zaplatí městská část ze svého rozpočtu.

Liknavostí městské části, nepřipraveností opozice či zvláštním postupem města Brna jsme se vyšplhali na tuto částku a nezbývá než doufat, že výše už šplhat nebudeme.