Zóna: Vinohrady

Tento článek by se mohl jmenovat spíše Zóna: Sídliště, ale ať jsme konkrétní, ukážeme si vše na příkladu brněnských Vinohrad a inspiruje-li to naši radnici či někoho jiného k realizaci podobných opatření, bude tomu jedině dobře.

(Náhledový obrázek: brněnský.Deník.cz)

Bezpečnost na sídlišti, pocit, že můžete žít i venku mimo panelové domy. To je podle mne do budoucna velmi důležitým aspektem kvalitního života právě na sídlištích. Když k tomu přidáme, že brněnské Vinohrady jsou hustotou osídlení jedním z nejhustěji obydlených sídlišť (ne-li tím nejhustějším), máme zodpovědnost za využití uličního prostoru daleko větší.

Dlouhodobě se tlačí na to, aby ve vnitroblocích a „bočních“ ulicích byla zavedena rychlost 30 km/h. Vidíte to v centru Brna při realizaci dopravního značení spojeného s rezidentním parkováním. Dává to smysl, protože tím, jak auta rostou (SUV, cross-overy, ale i mé oblíbené MPV mají celkem vysokou kapotu, zásah tedy chodec nedostane na nohy, ale hrudník, což ho může spíše stát život), jak roste počet aut, tak klesá bezpečnost pro chodce v místech pro přecházení. Omezením rychlosti se dosáhne dvou věcí: 1) náraz je menší (logicky), proto spíše nebude fatální (neříkám, že nemusí být), 2) kde je 30 km/h bývají řidiči obezřetnější.

Proto považuji za správné tuto snahu přenést i k nám na sídliště. Předně je zde na ulicích již tolik aut, že ani není bezpečné to tu hrotit více jak 30 km/h, druhak snížení rychlosti přinese jasné benefity v podobě nejen vyšší bezpečnosti chodců, nižšího hluku ve „vnitroblocích“ (a my při Jedovnické jsme stejně zvyklí u na všechno 🙂 ), ale také v možnosti zavést na celém sídlišti cykloobousměrky.

Odbočka k cykloobousměrkám: Je možné je realizovat i u nás. Nebijí se ani s podélným ani s příčným stáním a při rychlosti 30 km/h a méně dokonce stačí pro cykloobousměrku jen třímetrová šíře průjezdu, což je zajištěno nutností zachovat v celé delce komunikace alespoň 3 m šíři pro průjezd vozů IZS. Ten komfort, že se cyklista nemusí motat spletí našich jednosměrek, by jistě přilákal další a další cyklisty z aut na alternativní způsob přepravy 😉

Příklad zavedení zónové třicítky na Vinohradech by zahrnoval všechny komunikace mimo „okruh“, tj mimo Věstonickou, Jedovnickou a Žarošickou. Koncept: „Vjíždím do sídliště, zpomalím.“ by se pak snad mohl ujmout i všude jinde. Opět na Západě již podobné koncepty úspěšně fungují, cykloobousměrky se dávají, kde je to možné, jen v Brně si s nimi přestáváme tykat, máme pocit, že všude musíme jezdit autem, že projet ten kilometr na sídlišti padesátkou nám ušetří čas oproti třicítce (reálně těch 50 pojedete daleko kratší kus cesty, ale dejme tomu, že by se z bodu nula do bodu 1 km podařilo jet konstantě 50 km/h, tak byste oproti 30 km/h ušetřili pouhých 45 sekund, ale při třicítce nedělali tolik rámusu a projeli daleko bezpečněji). Je to škoda.

V průběhu času zpracuji i konkrétní návrh pro projednání tohoto nápadu. Nicméně dokumentace pro celé Vinohrady je v tuto chvíli lehce nad mé časové možnosti, ale budu postupovat kousek po kousku a jednou to bude celé.

Poznámka na závěr: Ve hře byla a je i obytná zóna, ale tu bych nechtěl dávat na Pálavské náměstí a část Bzenecké. Byla by ještě přísnější pro řidiče, proto si myslím, že pro začátek, pro nastartování změny, dává třicítka větší smysl. Pěkně to kdysi srovnali v Hustopečích.

// a pokud by došlo na realizaci, co to takhle vzít jedním vrzem s rezidentním parkováním? 🙂