Koronavirová pomoc radnice, ale jen aby se neřeklo.

Když nám v březnu vypukla koronavirová šílenost, kvitoval jsem, že radnice městské části Brno – Vinohrady nabízí nájemníkům v obecních prostorách slevu na nájemné. Ta činila v dubnu krásných 100 %. Výborně. Stát (jehož součástí je radnice, ať chce či nechce) nařídil zavřít, stát slevní na nájemném. To je fér.

Ale pak přišel květen.

A po něm červen.

Podniky dělaly, co se dalo. Ty, které zvládly otevřít alespoň okénkový prodej, aspoň lehce (ikdyž ne zdaleka úplně) pokryly nějaké kvazifixní a fixní náklady, spotřebitelé kompletně změnili své chování, propady příjmů byly realitou.

… a jsou realitou. Štastnější hospodští mají teprve až nyní konečně plné baráky, ale ne tak často. Smutnější hospodští mají jen pár meníčkářů a nějakého toho štamgastu. Ale pokryje jim to nesnížené fixní a kvazifixní náklady? Nikoliv. Mohou osekat variabilní složku nákladů, ale to je vše…

Ale nebavíme se jen o restauracích, hospodách, kavárnách či cukrárnách. Bavíme se o fitkách, kam lidé v době korony nechodili, pak jen výjimečně a nyní jsou na dovolených. Pokud se vůbec vrátí do fitek, bude to zázrak. Bavíme se o lékařích, kterým klesly počty úkonů, protože lidé nechtěli chodit mezi případně nakažené. A co lékárny? Kvůli strachu lidé vykoupili zásoby roušek a léků a lékárny neměly dlouhodobě co prodávat…

Krom lékařů a lékáren mají všichni ostatní provozovatelé navíc jednu obrovskou slabinu: Jedná se o zbytné útraty. Musím jít na pivo? No jasně, že nemusím! Musím jít do fitka? Tak si vlezu na to streetworkoutové hřiště! Musím si dát zmrzlinu? Ale kdeže, v Lidlu si dám nanuk za pár kaček.

A je to.

Posun v chování spotřebitelů byl zřejmý již během koronakrize. Více nakupovali do zásoby, méně nakupovali impulzní nákupy, méně nakupovali zbytné položky. Tento trend se přenáší i do současnosti, kdy nad mnohými zaměstnanci visí damoklův meč. On dost často visí i nad samotnými podniky…

Co s tím?

Radnice zveřejnila na úřední desce výzvu k připomínkování plánovaného snížení nájemného na duben 2020. Inu, poslal jsem datový liebesbrief paní tajemnici. Mohl jsem být trochu diplomatičtější, ale mně ta pomoc městské části opravdu nepřišla a stále nepřijde jako dostatečná.

Odpověď sice žádnou oficiální cestou nepřišla, ale na 26. zasedání rady městské části byl bod projednávaný. A můj návrh byl zamítnutý.

Říkám si: Chápu je, i když s nimi nesouhlasím. Neříkejte mi, že tři měsíce slevy na nájemném radnici položí? Nepoloží, příjmy a rezervy má radnice dostatečné a koho jiného podpořit, než ty, díky nimž naše městská část žije. Dobře ale. Nechal jsem to být, více pro to v tento moment udělat nemohu.

A pak přišlo ministerstvo průmyslu a obchodu a představilo program COVID-Nájemné. Když pronajímatel sleví, ministerstvo přispěje ještě více. Konkrétní rozdělení pomoci najdete na obrázku níže, jež jsem si vypůjčil z webu MPO.

Kruci! To je příležitost. Městská část nechtěla přispět sty procenty, protože jí také vypadnou příjmy, ale tohle by snad zvládnout mohla. Dá pár procent, větší část pak doplatí MPO. Oslovil jsem tedy radnici s tím, že toto je opravdu vhodná příležitost, jak za pár korun udělat velkou parádu.

… první odpověď je zamítavá.

Hele, to jako vážně? Oukej, tak jste slevnili 100 % dubna. Co takhle se tvářit, že je to právě 33 % ze všech tří měsíců, aby mohli zájemci o dotaci zkusit zažádat takto? Zda to půjde, nebo nepůjde, z dostupných materiálů přímo nevyplývá. Respektive, pokud bychom ohýbali podmínky, mohlo by to z toho vyplývat. (Edit 15. 7.: Výklad je možný opravdu i tak, že stačí buď 30 % každý měsíc, nebo jeden ze tří měsíců.)

Zeptal jsem se tedy znovu: Když jste dali 100 % na duben, nechcete těm nájemcům pomoci a udělat z toho papírově 33 % na každý měsíc, aby na dotaci dosáhli? Vždyť i v Uherském Hradišti to jde! (Edit 15. 7.: To už víme, že je nejspíše bezpředměntný dotaz.)

Na odpověď zatím čekám, ale zkouším se ještě doptat interpretace na MPO, jestli nááááhodou by nebyli ochotni to podnikatelům uznat jako třetinu, i když je to 100 % jednoho měsíce ze tří. Pokud ano, seberu se a podnikatele působící v obecních prostorách obejdu a sám jim tento dotační program představím!

Pokud ale radnice tento krok udělá, mile mne překvapí. Chápu, je s tím práce, ale pro koho jiného pracovat, než pro naše občany a podnikatele?

Přátelé, nebuďte, prosím, líní. Podpořte své podnikatele alespoň Vy. U nás to zatím nepůjde. To ale neznamená, že to vzdám. Podnikatelé musí přežít.

// edit 15. 7. 2020 – Info z radnice je, že oni si podmínky vykládají tak, že stačí dostat alespoň 30 % slevu za rozhodné období. Tj. pokud dali slevu na duben 100 %, na květen a červen nic, pak by měl tento příspěvek na dotaci stačit.

Teď už jen dostat tuto informaci k nájemníkům. Zveřejní ji i radnice? Jedná se o něco, co vlastně radnici nebude stát ani korunui. Jen šíření informace a ukázka toho, že se tedy o své nájemce starají.

// edit 16. 7. 2020: Radnice přislíbila zveřejnění programu COVID-Nájemné 🙂

(Úvodní obrízek: Photo by Morning Brew on Unsplash )