Go-Up bude, nebo nebude? Nepropadejme panice.

To, že si městská část řekla, že dá jen 5 milionů na odkup pozemku od developera Maršálka a město chce 10, nemusí znamenat, že se Go-Up stavět bude.

Těch scénářů je více a já stále věřím, že se s podporou kolegů z TOPky a případně i opozice dobereme tomu, že radnice těch 10 mio dá (nebo že vyjednáváním sníží svůj vstup třeba na 7, ale nesmíme být zase bláhoví).

Možné scénáře:
1) Radnice 10 mio nakonec dá, město pozemek koupí, městská část jej dostane ke správě. To chceme, s tímhle jim nesmíme dát pokoj.
2) Radnice tolik peněz nedá, město i tak pozemek koupí, městská část nedostane pozemek ke správě. Pořád lepší z horších možností.
3) Nedá, město nekoupí, ale prosadí se uzávěra. Bude tedy muset vzniknout nový, lepší projekt, výškově i užitím respektující plánovaný územní plán. Není to top varianta, ale lepší než hotel.
4) Nedá, nekoupí, neprosadí se uzávěra, investor začne i přes odpor místních stavět hotel…

Určitě by se scénářů dalo popsat více, ale dejme tomu, že tyto by mohly být ty hlavní. Nezapomínejme, že nakonec i magistrát nastínil, že po vlně odporu vinohradských obyvatel bude vystupovat proti stavbě.

Nesmíme radnici ale v tomhle dát spát a i kdyby se to mělo platit x let, jak navrhovala opozice, tak to dává smysl. Tady nestojí otázka „Kolik dát peněz?“, ale „Jak to ufinancovat?“. Ne jen říci, že „to nedáme“. Musí se najít, jak to dát.

Svědomí stávající radnice, která v projektu tápe, bych v úvaze ještě rozšířil o svědomí bývalých radních, kteří na radnici s panem Čejkou seděli dříve. Pozemek po revoluci za symbolický peníz dostala Tělovýchovná jednota Brno-Vinohrady (předseda p. Štursa, dříve místostarosta za ČSSD), ta pozemek následně svěřila firmě pana Štursy, která pozemek developerovi prodala (viz iDnes). Těch „hříchů“ je tam strašně moc a na více stranách.

Bratříčkování bývalých radních s developerem situaci přivodilo a liknavost současné radnice, která není schopna říci jasné stanovisko, jen zhoršuje. Nicméně nic není ztraceno.

(foto: Developer – properity.cz)